sipa
28 دی 1401 - 18:05

استفاده از تکنولوژی سوخت‌های امولسیونی در موتورهای دیزلی تولیدی کشور/ صادرات 35 نوع موتور دیزلی تولیدی موتورسازان به خارج از کشور

تفاهم‌نامه همکاری برای تولید و استفاده از تکنولوژی سوخت‌های امولسیونی در موتورهای دیزلی کشور، بین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، گروه صنعتی تراکتورسازی ایران، شرکت موتورسازان تراکتورسازی و دانشگاه صنعتی سهند به امضاء رسید.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، تفاهم‌نامه همکاری برای تولید و استفاده از تکنولوژی سوخت‌های امولسیونی در موتورهای دیزلی کشور، بین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، گروه صنعتی تراکتورسازی ایران، شرکت موتورسازان تراکتورسازی و دانشگاه صنعتی سهند به امضاء رسید.

در حاشیه امضاء این تفاهم نامه، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: این تفاهم نامه به منظور استفاده از دانش روز و تجربیاتی موجود در هر چهار مجموعه برای ارتقای موتور برای بهره‌گیری بیشتر از سوخت و ارتقاء آلایندگی برای کاهش اجزای آلاینده هوا به امضاء رسید.

رضا کاظم‌‌نژاد افزود: استفاده از سوخت امولسیونی  که تزریق ۱۲ تا ۱۵ درصد آب به ساختار سوخت می باشد و پایین آمدن مصرف سوخت و از همه مهمتر کاهش سطح آلایندگی را نیز به دنبال خواهد داشت از اصلی ترین اهداف این تفاهم‌نامه است.

وی با اشاره به اینکه تراکتورسازی و موتورسازان این مجموعه تاثیرگذارترین واحد در صنعت و حوزه تولید در این بخش هستند، اضافه کرد: علاوه برتامین نیاز داخلی، صادرات به اقصی نقات دنیا را این مجموعه‌ها در کارنامه دارند بنابراین بهترین گزینه برای عملیاتی کردن این طرح هستند.

مدیرعامل گروه صنعتی تراکتورسازی ایران نیز در مراسم امضای این تفاهم‌نامه ضمن یادآوری مسائلی نظیر آلودگی هوا و مصرف انرژی اظهار داشت: در شرایط کنونی ضرورت توجه به مسائل زیست محیطی وظیفه ای همگانی است و تراکتورسازی نیز نه تنها در راستای ارتقای کیفی موتورها و اهداف تولیدی بلکه به جهت مسئولیت اجتماعی که در قبال تک تک هموطنان احساس می‌کند پیش قدم برای استفاده از این تکنولوژی برای کاهش مصرف سوخت و آلایندگی در تولیداتش شده است.

مصطفی وحیدزاده کاهش و کمبود منابع از جمله گاز، نفت، سوخت‌های فسیلی و ... را مورد تاکید قرار داد و ابراز امیدواری کرد که با اجرایی شدن این تفاهم‌نامه از طریق تراکتورسازی که همیشه و در جهت اهداف کلان جامعه پیش قدم و پیشرو بوده شاهد ثمرات آن در صنعت و اقتصاد و مهمتر از همه نیازعمومی جامعه و کشور باشیم.

وی یادآور شد: طی یک سال گذشته تفاهمنامه‌های متعدد این چنین توسط تراکتورسازی و با مراکز بی‌شمار از جمله دانشگاه آزاد، ستاد نانو، فنی و حرفه ای و ... به منظور ارتقاء تولید و بهره گیری از ظرفیت مراکز علمی و دانشگاهی به امضاء رسیده است.

رئیس دانشگاه صنعتی سهند به عنوان یکی از امضاء کنندگان این تفاهم‌نامه نیز گفت: این تفاهم‌نامه که همزمان با سالروز شهادت ۲۲تن از دانشگاهیان نخبه درکارگاه دانشگاه تبریز منعقد شد تا واقف باشیم که دانشمندان و جهادگران علمی ما زمانی در صحنه های صنعتی هم وارد شدند و با حداقل امکانات زمان خود توانستند کارهای ناممکن را ممکن سازند و اکنون ما با امکاناتی که در اختیار داریم و با توجه به تحریم‌های که کشور را تهدید می کند امیدوار هستیم این تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم و گام های  تاثیرگذاری را در عرصه صنعت برداریم.

اسماعیل فاتحی‌فر تصریح کرد: طی چند سال گذشته تیم‌های علمی خوبی در دانشگاه‌های مختلف داشتیم که در شرکت موتورسازان و شرکت‌های زیر مجموعه گروه تراکتورسازی ایران فعال بودند و با تفاهم‌نامه امضاء شده نیز فعالیت این گروه ها تقویت شد و در راستای اهداف تعیین مصمم‌تر خواهند بود.

 

موتورسازان بزرگ‌ترین تولیدکننده انوع موتورهای دیزلی در خاورمیانه

مدیرعامل شرکت موتورسازان تراکتورسازی در این باره گفت: شرکت موتورسازان به عنوان بزرگترین تولیدکننده انوع موتورهای دیزلی در خاورمیانه، این همکاری را در راستای اهداف زیست محیطی و نیازمندی‌های جامعه امروزی شروع کرده  وامیدواریم که باعنایت به الزامات فنی و تولیدی که در واحدهای صنعتی، مراکز دانشگاهی و سایر شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه وجود دارد بتوانیم کیفیت موتورهای تولیدی را بیش از پیش ارتقاء دهیم.

حسن مطلب‌زاده از تولید نزدیک به ۴۰ هزار موتور در مجموعه تحت مدیریتش خبر داد و گفت: هم اکنون ۳۵ نوع محصول تولیدی در موتورسازان به اکثر کشورهای دنیا صادر می می شود که شتاب بخشیدن به تولید و ارزآوری برای کشور همچنان در برنامه مانده امسال و سال آتی هم تعیین شده است.

انتهای پیام/60014
عبدالهی
28/10/1401

منبع: فارس
شناسه خبر: 985144