sipa
04 دی 1401 - 18:17

توضیحات کاظم دلخوش درخصوص گفتگو با تسنیم و شرق درباره یک طرح

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درخصوص مصاحبه خود با خبرگزاری تسنیم و روزنامه شرق توضیحاتی ارائه کرد.

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم- روزنامه شرق در شماره امروز خود و در گزارشی با عنوان «صیانت از خبرنگاران؟» به گفتگوی تسنیم با سید کاظم دلخوش اباتری سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی اشاره کرده و مدعی شده که آقای دلخوش در گفتگو با شرق منکر گفتگو با تسنیم درباره «طرح پیگیری حقوقی اخبار کذب در فضای مجازی» شده است.

شرق در گزارش خود از قول آقای دلخوش نوشته که اساساً از وجود چنین طرحی در کمیسیون متبوع خود خبر ندارد: «من سخنگوی این کمیسیون هستم و تا الان چیزی در این مورد ندیده‌ام. طرح بزرگ‌نمایی اخبار را الان از شما می‌شنوم. آن رسانه هم احتمالا فرد دیگری را با من اشتباه گرفته است. چون خیلی از من خوششان می‌آید هرجایی که خرابکاری باشد اسم مرا می‌برند!»

کاظم دلخوش 19 آذرماه در گفتگو با خبرنگار پارلمانی تسنیم گفته بود: «امروزه فضای مجازی تبدیل به یک بستری شده است که هر شخصی در هر عنوانی و بدون اطلاع از درست بودن یا نبودن خبری آن را نشر می‌دهد یا کسانی هستند که برای اهداف خود دست به خبرسازی و شایعه‌سازی می‌زنند که باید پاسخگوی این حرکتشان باشند.»

 

دلخوش در این گفتگو همچنین اظهار داشته که «کمیسیون قضایی مجلس طرحی را تهیه و تدوین کرده است که هرکسی در فضای مجازی اخبار نادرستی را نشر دهد یا آن را بزرگنمایی کند باید پاسخگوی عملکرد خود در دادگاه باشد و این موضوع برای فرد یا رسانه‌ای تفکیک قائل نیست و همه را در بر می‌گیرد.»
وی همچنین تصریح کرده بود که «طرح مجازات ناشران اخبار کذب در فضای مجازی در کمیسیون حقوقی و قضایی به تصویب رسیده است و به‌زودی در دستورکار صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرار خواهد گرفت و این احتمال وجود دارد که این طرح با فوریت به صحن مجلس بیاید.»

در پی انتشار گزارش عجیب شرق، خبرنگار پارلمانی تسنیم با آقای دلخوش تماس گرفت تا علت این اظهارات را جویا شود.

نماینده صومعه سرا به خبرنگار تسنیم گفت که به هیچ وجه خبر نقل شده از خودش در گفتگو با تسنیم را در گفتگو با شرق تکذیب نکرده و شاید این سوء تفاهم، ناشی از اشتباه خود وی در فهم سوال خبرنگار باشد.

وی افزود: آنچه که من در ذهنم هست، خبرنگار شرق از من پرسید که آیا کمیسیون قضایی در ارتباط با برخورد با انتشار اخبار کذب طرحی را در دستور کار دارد که من در جواب گفتم ما درباره اخباری که موجب تشویش اذهان عمومی شود، یک طرح در دستور کار کمیسیون قضایی قرار دارد ولی درباره اخبار کذب کمیسیون هنوز قدمی برنداشته است.

بعد از من پرسید که تسنیم به نقل از شما درباره پیگیری مجازات انتشار اخبار کذب مطلبی منتشر کرده که در جواب به او گفتم مطلبی که تسنیم از من پرسید با این چیزی که شما گفتید تفاوت دارد.

دلخوش ادامه داد: ما یک طرحی را در کمیسیون آماده کردیم که در ارتباط با فضای مجازی است و در کنار آن، دو طرح هم هست که یکی از آنها مربوط به انتشار اخبار کذب است که کمیسیون هنوز وارد دستور آن نشده است. من احساسم این بود که سوال شما (تسنیم) با سوالی که خبرنگار شرق از من پرسید متفاوت است واِلاّ مصاحبه‌ای که با شما داشتم را تایید می‌کنم.

اگه لازم باشد که من بگویم اشتباه کردم و سوءبرداشت از بنده بوده من مشکلی با این مسئله ندارم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 933653